I. Minister właściwy ds. pracy określił następujące priorytety wydatkowania środków KFS w 2023 r:
- wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców;
- wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy;
- wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
- wsparcie kształcenia ustawicznego dla nowozatrudnionych osób (lub osób którym zmieniono zakres obowiązków) powyżej 50 roku życia;
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych;
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób poniżej 30 roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami.
II. Informacje dot. składania oraz oceny wniosków.
- Wnioskodawcy ubiegający się o sfinansowanie kursu, egzaminu lub studiów podyplomowych ze środków KFS składają na każdy kierunek studiów podyplomowych, każdy rodzaj egzaminu oraz każdy kierunek kursu odrębne wnioski.
- Po złożeniu wniosków nastąpi ich ocena formalna i podział na: kompletne wypełnione prawidłowo; do poprawienia; do pozostawienia bez rozpatrzenia. Wnioski kompletne wypełnione prawidłowo będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.
- Kryteria oceny wniosku:
- obligatoryjne:
- składany wniosek musi mieścić się w obszarze co najmniej jednego z priorytetów wydatkowania środków KFS ustalonych na dany rok. Wniosek, który nie wpisuje się w żaden z priorytetów zostanie rozpatrzony negatywnie;
- cena kształcenia ustawicznego musi być ceną rynkową, wniosek, którego usługi kształcenia ustawicznego odbiegają w sposób znaczący od kosztów podobnych usług dostępnych na rynku, rozpatrzony zostanie negatywnie. Cena odbiegająca w sposób znaczący od ceny rynkowej jest to cena o co najmniej 30% wyższa od średniej ceny rynkowej co najmniej dwóch innych ofert podobnych usług.
Każdy wniosek spełniający kryteria obligatoryjne otrzymuje 50 pkt.
- fakultatywne:
- zgodność kompetencji nabytych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy to jest wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych (na podstawie badania: Barometr zawodów 2023) – 15 punktów;
- realizator usługi kształcenia ustawicznego posiada powszechnie uznawany certyfikat jakości – 15 punktów;
- pracodawca planuje dalsze, co najmniej sześciomiesięczne zatrudnienie pracowników objętych kształceniem – 10 punktów;
- kształcenie zapobiegnie utracie pracy – 10 punktów.
- W pierwszej kolejności do realizacji będą kierowane wnioski kompletne, wypełnione prawidłowo, które otrzymają co najmniej 70 punktów.
- Wnioski, które otrzymają poniżej 70 punktów zostaną rozpatrzone negatywnie.
- W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku pracodawca otrzymuje pisemną informację wraz z uzasadnieniem. Odmowa przyznania wsparcia nie podlega odwołaniu.
- W przypadku posiadania tej samej ilości punktów oraz w przypadku ograniczeń finansowych w dysponowaniu środkami KFS, decydować będzie kolejność złożenia wniosku.
- W przypadku gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo, wyznacza się pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia. Niepoprawienie wniosku we wskazanym terminie skutkować będzie pozostawieniem go bez rozpatrzenia.
- Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku niedołączenia następujących załączników wymaganych zgodnie z § 5 ust. 2 Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (tekst jednolity Dz. U. 2018 r. poz. 117):
- oświadczenia o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt. 1 i ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (t. j. Dz. U. z 2016 r., poz. 1808 z późn. zm.),
- informacji określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis),
- kopii dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
- programu kształcenia ustawicznego,
- w przypadku egzaminu – jego zakresu,
- wzoru dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
Wstępne sprawdzenie wniosku przez pracownika PUP Rybnik przed jego złożeniem w kancelarii urzędu nie kwalifikuje go jako kompletny prawidłowo wypełniony.
W przypadku pytań prosimy o kontakt z Działem ds. Szkoleń i Programów, pokój 102 i 103, nr tel.: 32 4221623 w. 202, 203.