VII Rybnickie Dni Kariery - „Poznaj swojego doradcę kariery" zorganizowane przez Rybnicką Platformę Poradnictwa Zawodowego (RPPZ)
Koordynatorzy VII Rybnickich Dni Kariery: Zespół Szkół Budowlanych oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Rybniku.
Do organizacji całego Tygodnia Kariery włączył się Urząd Miasta Rybnika oraz Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, a konferencja otwarcia została zorganizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Doradców Szkolnych i Zawodowych RP .
I dzień - 19.10.2015 r.
1. INAUGURACJA OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA KARIERY ORAZ RYBNICKICH DNI KARIERY – KONFERENCJA OTWIERAJĄCA OTK PN. „PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ NA ŚCIEŻKACH KARIERY".
2. DZIEŃ OTWARTY INSTYTUCJI RPPZ.
3. WARSZTATY I KONSULTACJE W AKADEMICKIM INKUBATORZE PRZEDSIĘBIORCZOŚCI.
Motto dnia:
„Wykonuj swoją pracę z całego serca, a odniesiesz sukces. Konkurencja jest tak mała" - Elbert Hubbard
Organizatorzy: Rybnicka Platforma Poradnictwa Zawodowego, Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości.
Tegoroczny Tydzień Kariery rozpoczął się ogólnopolską konferencją pn. „Przedsiębiorczość na ścieżkach kariery". Organizatorami konferencji byli Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP oraz Rybnicka Platforma Poradnictwa Zawodowego. Konferencję swym patronatem objęli: Minister Edukacji Narodowej - Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Pracy i Polityki Społecznej - Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Prezydent Miasta Rybnika - Piotr Kuczera.
Uroczystego otwarcia dokonał Prezydent Miasta Rybnika - Piotr Kuczera. Swoimi refleksjami nt. planowania kariery zawodowej podzielił się Dziekan Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego – dr inż. Tomasz Zieliński. Genezę powstania oraz krótkiego opisu działań Rybnickiej Platformy Poradnictwa Zawodowego, dokonała Anna Michalczyk – Dyrektor PUP Rybnik. Nad sprawnym przebiegiem konferencji czuwał prowadzący imprezę – Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych - Marek Florczyk.
Część merytoryczną konferencji rozpoczęła Jagoda Kropidłowska – członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. W swojej prelekcji opisała dotychczasowe działania zawarte w poprzednich edycjach OTK. Przybliżyła także inną inicjatywę SDSiZ RP – Olimpiadę z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową, w której laureaci – uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mają, m.in. zapewnioną możliwość podjęcia studiów
na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Dr Kinga Hoffmann, pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, przedstawiła wykład nt. współczesnych wyzwań w obszarze planowania i zarządzania karierą. Wojciech Tesarczyk, Prezes firmy MUTAG POLSKA Sp. z o.o., przybliżył ideę powstania Centrum Innowacji Technologicznych w Rybniku, jako możliwość realizacji swoich planów zawodowych. Łukasz Tkocz – Kierownik Biura Obsługi Inwestora przedstawił nowopowstałą platformę internetową dla inwestorów i lokalnego biznesu. Duże zainteresowanie wśród publiczności, wzbudziła prelekcja Wojciecha Krefta – twórcy i animatora OTK – w trakcie, której uczestnicy wzięli udział w sondzie nt. potrzeby poradnictwa zawodowego. Rezultaty głosowania od razu wyświetlały się na ekranie, umożliwiając prowadzącemu komentowanie pojawiających się wyników sondy. Uroczystość zakończyła się panelem, w którym eksperci rynku pracy – przedstawiciele świata nauki, przedsiębiorców i środowiska doradców zawodowych - starali się znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak sprawdzić swoje szanse w biznesie. Kolejną atrakcją dla uczestników wydarzenia była interaktywność panelu, wykorzystująca nowoczesne narzędzia teleinformatyczne. Pośród wszystkich „interaktywnych" uczestników dyskursu, zostały rozlosowane cenne nagrody książkowe, o nieprzypadkowej tematyce: Jesteś start-upem. Buduj swoją przyszłość, inwestuj w siebie i realizuj się zawodowo, autorstwa: Reida Hoffmana i Bena Casnochy.
Równolegle do konferencji otwarcia, w instytucjach tworzących Rybnicką Platformę Poradnictwa Zawodowego,odbywały się Dni Otwarte Poradnictwa Zawodowego. Przygotowano szereg atrakcji dla swoich klientów. Do ich dyspozycji byli specjaliści rynku pracy: doradcy zawodowi, psycholodzy, pośrednicy, specjaliści ds. rozwoju zawodowego, pracodawcy, a także nauczyciele przedmiotów zawodowych, pedagodzy i wychowawcy. Różnorodne grupy odbiorców mogły bliżej poznać doradców, a przy okazji poszerzyć swoją wiedzę na temat swoich możliwości zawodowych. Oprócz indywidualnych porad prowadzone były także warsztaty tematyczne, m.in.: Przez doradztwo do kariery, Ja do doradcy kariery, Twój przyszły pracodawca – doradcą kariery.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się inspirujące warsztaty kulinarne dla uczniów rybnickiego „Ekonomika". Warsztaty przeprowadziła Pani Martyna Marcol - szef kuchni restauracji "Europa" w Rybniku. Podczas zajęć powstały niesamowite kompozycje smakowe: krem z pieczonej dyni z mlekiem, imbirem, pestkami dyni i olejem rydzowym; filet z kaczki, kuskus z miętą i cytryną, konfitura z czerwonej porzeczki, pieczona marchew z sosem sojowym; zapiekane śliwki z kruszonką, sos angielski, a także placki z dyni z bryndzą oraz czerwoną porzeczką.
Trzecim wydarzeniem pierwszego dnia RDK – jako że, Rybnik przedsiębiorczością stoi - były indywidualne konsultacje prowadzone przez managera Inkubatora AIP Radosława Knesza w Centrum Handlowym Plaza w Rybniku. W ich trakcie przyszli przedsiębiorcy mogli się dowiedzieć, co zrobić, aby zwiększyć szanse na pozyskanie środków na działalność gospodarczą oraz uzyskać wstępną ocenę swojego pomysłu na biznes.
Łącznie przeprowadzono kilkadziesiąt imprez, w których wzięło udział ok. tysiąc osób. Wszyscy uczestnicy Dni Otwartych otrzymali wiele materiałów zawodoznawczych, broszurek, przeprowadzono z nimi wiele testów i autotestów preferencji i predyspozycji zawodowych. Realizacja tak urozmaiconych wydarzeń umożliwiła im bliższe poznanie osób, które na co dzień przyczyniają się do stworzenia ich skutecznego biznesplanu na życie. W opiniach wielu uczestników możliwość spotkania się z doradcami kariery, zachęciła ich do częstszych spotkań z nimi oraz była milowym krokiem w zaplanowaniu swojej kariery zawodowej.
II dzień - 20.10.2015 r.
1. KONKURS - MIĘDZYSZKOLNY DZIEŃ Z PASJĄ.
2. WARSZTATY I PRELEKCJE TEMATYCZNE DLA RÓŻNYCH GRUP ODBIORCÓW.
Motto dnia:
„Na rynku pracy znajdź odpowiedni czas i miejsce dla swojej pasji"
Organizatorzy: Rybnicka Platforma Poradnictwa Zawodowego
Bardzo bogaty w imprezy dzień rozpoczął się – zorganizowanym po raz pierwszy w Zespole Szkół Technicznych - Międzyszkolnym Dniem z Pasją. Skierowany był on do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Impreza miała formę konkursu. Jej celem była promocja oraz wyróżnienie pasji uczniów rybnickich szkół. Uczestnicy prezentowali swoje zainteresowania w trzech kategoriach: artystycznej, naukowej oraz w dowolnej (m.in. kolekcjonerstwo, sport, hobby – np. kulinaria, turystyka, czytelnictwo, rękodzieło, wolontariat itp.). Prezentacji pasji uczniów bacznie przyglądało się jury, które wybrało najlepszych „pasjonatów". Konkurs zgromadził wielu uczestników, którzy prezentowali swoje talenty przed, niezwykle żywiołowo reagującą, widownią. I dla jednych, i dla drugich była to doskonała lekcja, jak bardzo ważne jest w życiu odkrycie tego, co „wkręca na wysokie obroty", i jak można to wykorzystać w wyborze szkoły oraz w przyszłej pracy zawodowej. Prawdopodobnie uczestnicy-pasjonaci konkursu nie przepracują ani jednego dnia w swoim życiu – wszystko będą robić
z przyjemnością.
Kolejnymi wydarzeniami zaplanowanymi na ten dzień były warsztaty pn. Przez doradztwo do kariery adresowane do uczniów klas technicznych prowadzone prze doradców zawodowych PUP Rybnik. Także pracownik Punktu Pośrednictwa Pracy OHP poprowadził zajęcia z zakresu planowania kariery zawodowej dla uczniów szkół zawodowych i technicznych. Z kolei dla gimnazjalistów przeprowadzono ciekawe warsztaty przybliżające sylwetkę szkolnego doradcy zawodowego oraz jego rolę w planowaniu kariery zawodowej. Po wszystkich zajęciach uczniowie mieli możliwość indywidualnego przedyskutowania z doradcą zawodowym i wyjaśnienia rodzących się wątpliwości, będących wynikiem uzyskanej wiedzy o sobie, zawodach, o rynku pracy.
III dzień - 21.10.2015 r.
1. WARSZTATY ZAWODOZNAWCZE DLA RÓŻNYCH GRUP KLIENTÓW.
2. DZIEŃ OTWARTY W PUNKCIE POŚREDNICTWA PRACY W CZERWIONCE-LESZCZYNACH WRAZ Z KIERMASZEM OFERT PRACY.
3. REWIZYTY DORADCÓW ZAWODOWYCH W SZKOŁACH.
Motto dnia:
„Zawsze doceniaj tych, którzy ci pomogli i okazuj im wdzięczność, a otrzymaną wiedzą dziel się
z innymi" - John Fuhrman
Organizatorzy: Rybnicka Platforma Poradnictwa Zawodowego
Był to kolejny pracowity dzień dla wszystkich instytucji RPPZ. Obyły się m.in. warsztaty dla osób bezrobotnych pn.Doradca kariery – Twój powiernik i pomocnik, przeprowadzone przez doradcę PUP Rybnik. Podczas zajęć osoby bezrobotne, na przykładzie doradców zawodowych rybnickiego urzędu, mogły zobaczyć i poznać alter ego urzędnika: pełną ciepła, zrozumienia, empatii, zaangażowania w rozwiązanie problemu – osobę zaufania publicznego, dobrego człowieka którego postępowanie uwarunkowane jest przez credo życiowe: „Nie pozwól nigdy, aby ktoś kto przychodzi do ciebie, odszedł nie stawszy się lepszym i bardziej radosnym. (…) Niech dobroć przebija z twojej twarzy i z twoich oczu, z twego uśmiechu i z twego pozdrowienia. (…). Otaczaj ludzi nie tylko swoją troską, lecz także poświęcaj im swoje serce" (Matka Teresa z Kalkuty).
Także w tym dniu doradczyni zawodowa PUP odwiedziła ZS Nr 6, w trakcie której przeprowadziła zajęcia zawodoznawcze pn. Dzień dobrej kariery. Uczestnicy dowiedzieli się, że dobre zaplanowanie swojego życia zawodowego pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem i nadzieją nawet w trudnych czasach.
Punkt Pośrednictwa Pracy w Czerwionce-Leszczynach otworzył swoje drzwi dla wszystkich zainteresowanych, organizując Dzień Otwarty połączony z Kiermaszem Ofert Pracy. Podczas przedsięwzięcia przekazano młodzieży informacje dotyczące sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz o możliwościach podjęcia pracy w czasie wolnym od nauki. Uczniowie bardzo chętnie zapoznawali się z przygotowanymi dla nich propozycjami zatrudnienia. Doradcy zawodowi udzielali także porad dotyczących skutecznych metod poszukiwania pracy i wyboru dalszej ścieżki edukacji.
Wiele ciekawych narzędzi, pozwalających zdiagnozować swoje predyspozycje, przedstawiła doradczyni Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla uczniów gimnazjum w trakcie zajęć grupowych i indywidualnych konsultacji. Warsztaty pn. „Poznaj swojego doradcę" poruszały m.in. zagadnienia: wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, zasad opracowywania IPD, budowania strategii zawodowej itp. Bardzo pożyteczny cykl zajęć pn. „Oferty szyte na miarę – doradca kariery jako doradca personalny", dla uczniów klas technicznych, zawierający analizę ofert pracy, przedstawiła specjalistka z Punktu Pośrednictwa Pracy OHP w Rybniku. Z kolei doświadczona doradczyni z Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej CKUoP zwróciła uwagę swoim słuchaczom, jak niezwykle ważne w zaplanowaniu swojej przyszłości zawodowej jest dogłębne poznanie siebie – swoich mocnych, ale także słabszych stron. Doradczyni zwróciła uwagę, że bardzo ważnym doradcą własnej kariery może i powinien być każdy z nich. Warsztat nosił nazwę: „Poznaj siebie i zostań swoim doradcą".
IV dzień – 22.10.2015 r.
1. PANEL DYSKUSYJNY EKSPERTÓW ŚRODOWISKA NAUCZYCIELI, WYCHOWAWCÓW I DORADCÓW ZAWODOWYCH PN. STAŻE ZAGRANICZNE, DOŚWIADCZENIA RYBNICKICH SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH.
2. WARSZTATY DLA PRACODAWCÓW PN. PRACODAWCA JAKO DORADCA KARIERY.
3. KONSULTACJE INDYWIDUALNE I GRUPOWE PROWADZONE PRZEZ DORADCÓW ZAWODOWYCH.
Motto dnia:
Menedżerowie muszą być nie tylko decydentami, lecz także inspiratorami zdolnymi
do motywowania ludzi - Lee Iacocca
Organizatorzy: Rybnicka Platforma Poradnictwa Zawodowego
Czwartek był dniem przeznaczonym w dużej mierze dla pracodawców. Odbyły się bowiem warsztaty dla środowiska pracodawców zrzeszonych w Cechu Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości. Prowadzone były przez praktyków dla praktyków. Spotkanie było doskonałą okazją, aby przedyskutować możliwości pracodawców w mikro i małych firmach odnośnie planowania ścieżki kariery i rozwoju zawodowego swoich pracowników. Prowadzący w interesujący sposób pokazywali potrzeby pracowników i ich punkt widzenia na aspekty związane z rozwojem zawodowym. Odkrywali sekrety niezauważane, czy też inaczej postrzegane przez pracodawców. Podczas wymiany doświadczeń padało wiele praktycznych wskazówek i pomysłów odnośnie roli pracodawcy, jako doradcy kariery dla swoich pracowników. Bez wątpienia pracodawca musi być bystrym obserwatorem oraz dobrym organizatorem – na podnoszenie kompetencji pracowników trzeba znaleźć czas i zapewnić środki. Pracownik, który ma zaplanowaną ścieżkę rozwoju zawodowego wykonuje pracę z większym zaangażowaniem i lojalnością. Takie podejście szybko przynosi wymierne rezultaty dla wszystkich zainteresowanych: pracodawcy, pracownika i klienta.
Także w tym dniu miało miejsce wydarzenie bardzo mocno związane z zagadnieniem dobrego przygotowania do wykonywania zawodu. W Zespole Szkół Budowlanych – z inicjatywy pedagoga szkolnego Iwony Zaparty oraz Wojciecha Janosa - odbył się panel, w którym nauczyciele zawodu, doradcy zawodowi oraz organizatorzy i uczestnicy zagranicznych staży zawodowych wymienili się swoimi doświadczeniami. Gospodarz spotkania przedstawił gimnazjalistom programy unijne: Leonardo da Vinci, Erasmus POWER, Erasmus +, dokonał prezentacji pięciu projektów realizowanych w ZSB oraz zaprosił wszystkich do dyskusji za pomocą rundy pytań do uczestników staży – uczniów ZSB i ich opiekunów. Uczniowie, którzy „praktykowali" w zagranicznych firmach poznali kulturę organizacyjną, nowoczesne procesy technologiczne oraz poznali obsługę zaawansowanych technicznie maszyn i urządzeń, mogli w trakcie panelu podzielić się ww. doświadczeniami. Dla słuchaczy – uczniów rybnickich gimnazjów – była to doskonała okazja do zapoznania się z zagranicznymi realiami pracy, a także dokonania trafnego wyboru przyszłej szkoły.
Uzupełnieniem dnia były warsztaty prowadzone dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, połączone z indywidualnymi konsultacjami, prowadzone przez doradczynię z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz PUP Rybnik.
Na zakończenie dnia odbyła się konferencja w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców. Duży oddźwięk odniosła prelekcja doradczyni zawodowej PUP Rybnik pn. „Z doradcą kariery planuję swój zawód".
V dzień – 23.10.2015 r.
1. HAPPENING PN. „POZNAJ SWOJEGO DORADCĘ KARIERY".
2. WARSZTATY TEMATYCZNE.
3. BIZNES CHILLOUT.
Motto dnia:
„Ludzka kreatywność jest największym zasobem" - Richard Florida
Organizatorzy: Rybnicka Platforma Poradnictwa Zawodowego, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości.
Tegoroczne Rybnickie Dni Kariery zakończył happening – „Poznaj swojego doradcę kariery", który odbył się w Zespole Szkół Budowlanych w Rybniku. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji, których wykonawcami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, a odbiorcami - 250 rybnickich gimnazjalistów.
W trakcie happeningu uczniowie mogli obejrzeć film opisujący dylematy związane z wyborem zawodu oraz pracę doradcy kariery, utrzymany w bardzo humorystycznej konwencji – parodii filmu paradokumentalnego. Został on przygotowany przez młodych filmowców - uczniów ZSE-U w Rybniku. Był także spektakularny pokaz mody na wesoło z prezentacją zawodów szkół zrzeszonych w RPPZ. Każdy występ poprzedzony był prezentacją szkolnych maskotek, które wywoływały gromkie brawa zgromadzonej publiczności. Rudi, Krecik, Zeus i Boguś stali się idolami uczniów siedzących na sali. Gimnazjaliści mogli wziąć udział i wygrać ciekawe nagrody w konkursach zawodowych – przygotowanych z dużą dawka humoru - np. w konkursie „Stawka większa niż szycie", „Wieża Babel", „Plecenie na zlecenie", „Przygoda ze smakiem" itp. przygotowanych przez szkoły ponadgimnazjalne. Nie brakowało skeczy, pokazów tańca, występów wokalnych, które zaprezentowali uczniowie szkół zrzeszonych w RPPZ. W happeningu wzięło udział ponad 300 osób.
W tym samym dniu doradczyni PUP Rybnik odbyła rewizytę w RCEZ – CKUoP. Przyszli górnicy podjęli swoją prelegentkę w sztolni ćwiczebnej, gdzie na co dzień przygotowują się do górniczego trudu. Warsztaty pn. „Dzień dobrej kariery" były cenną lekcją i zawodoznawczym doświadczeniem dla obu stron.
Rybnicki Tydzień Kariery zakończył się imprezą przeznaczoną dla młodych przedsiębiorców i nosił nazwę „Biznes chillout". Przyszli milionerzy przedstawiali swoje innowacyjne pomysły na działalność biznesową, uzyskując cenne uwagi od doświadczonych przedstawicieli świata biznesu. Ciekawe prezentacje zostały wnikliwie ocenione: trzy firmy zostały wyróżnione, a najlepsza uzyskała możliwość bezpośredniego ubiegania się o dofinansowanie swojej działalności.
Warty podkreślenia jest wkład pracy wszystkich doradców zawodowych, nauczycieli, pedagogów, uczniów, ale także duże otwarcie na sprawy propagowania świadomego kształtowania kariery życiowej i zawodowej ze strony rodziców, pracodawców, włodarzy miasta. Przeprowadzenie konferencji otwierającej OTK oraz urozmaiconych imprez zaplanowanych w ramach pozostałych dni, kolejny raz pokazało, ze dla doradców zawodowych zrzeszonych w Rybnickiej Platformie Poradnictwa Zawodowego, każde nowe wyzwanie jest doskonałym pretekstem propagującym rozmyślne planowanie życia zawodowego i osobistego.
Tegoroczne Rybnickie Dni Kariery pokazały prawdziwe oblicze środowiska doradców RPPZ – pełne zaangażowania i oddania w niesienie pomocy wszystkim potrzebującym ludzkiego i profesjonalnego wsparcia.
Działania poprzedzające VII RDK
Ze względów m.in. organizacyjnych wiele imprez związanych z Rybnickimi Dniami Kariery odbyło się wcześniej. Do takich wydarzeń należał panel ekspercki środowiska rybnickich doradców zawodowych pn. „Wielowymiarowość poradnictwa zawodowego – kontraktowanie usług doradczych". Panel miał formę telekonferencji - wzięli w nim udział Wojciech Kreft z Warszawy i Agnieszka Ciereszko z Poznania. Równie ważne było wcześniejsze przygotowanie konkursu: „Międzyszkolny Dzień z Pasją". Wymagało to od organizatorów przeprowadzenia wielu działań poprzedzających konkurs. Także wiele wizyt studyjnych i różnych spotkań, m.in. cykl warsztatów z pracodawcami dla uczniów ZST, ale przede wszystkim wytężona praca doradców zawodowych i pedagogów szkolnych z instytucji zrzeszonych w RPPZ, znacznie wychodziła poza ramy Rybnickich Dni Kariery.
Organizatorzy VII RDK pragną podziękować wszystkim instytucjom zaangażowanym w organizację tygodnia kariery: Urzędowi Miasta Rybnika, Stowarzyszeniu Doradców Szkolnych i Zawodowych RP, pracodawcom zrzeszonym w Cechu Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, Uniwersytetowi Ekonomicznemu, Akademickiemu Inkubatorowi Przedsiębiorczości, koordynatorom tegorocznego tygodnia kariery oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji ogólnopolskiej konferencji otwarcia i wszystkich wydarzeń Rybnickich Dni Kariery.