Rybnickie Dni Kariery 2011



III Rybnickie Dni Kariery - „Poradnictwo kariery dla każdego ucznia"

I dzień - INAUGURACJA RYBNICKICH DNI KARIERY

17.10.2011 r. Zespół Szkół Budowlanych


Konferencja inaugurująca III Rybnickie Dni Kariery (RDK) w ramach  projektu „SEDNO – to edukacja skrojona na miarę europejskiego rynku pracy", realizowanego przez Zespół Szkół Budowlanych (ZSB) – członka Rybnickiej Platformy Poradnictwa Zawodowego (RPPZ). Wiceprezydent Miasta Rybnika dokonała otwarcia III RDK nazywając je - tradycyjnie już - corocznym „świętem poradnictwa zawodowego w Rybniku". Konferencję prowadził Dyrektor ZSB, który przedstawił także plan III RDK w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. W dalszej części konferencji uczestnicy konferencji mogli wysłuchać trzech wykładów:

Nowe drogi w kształceniu zawodowym,
Jak skutecznie uczyć pokolenie Y?,
Rybnicka Platforma Poradnictwa Zawodowego – nowa jakość, nowe szanse,

Przerwy pomiędzy poszczególnymi wykładami wypełnione były krótkimi filmami zawodoznawczymi nakręconymi przez młodzież trzech rybnickich szkół zawodowych: Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych (ZSE-U) oraz Zespołu Szkół Technicznych (ZST), dotyczące zawodów: murarz, kelner, mechatronik. Celem filmu było pokazanie w jaki sposób młodzież postrzega pracę w swoich zawodach.

W konferencji uczestniczyli dyrektorzy jednostek tworzących Platformę, dyrektorzy szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, dyrektorzy instytucji rynku pracy, uczniowie rybnickich szkół oraz osoby zajmujące się problematyką poradnictwa zawodowego.

W ciągu całego tygodnia RDK odbywały się prelekcje zawodoznawcze dla uczniów z niepełnosprawnością Zespołu Szkół nr 6, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, oraz ZSE-U prowadzone przez doradców zawodowych oraz liderów klubu pracy z PUP Rybnik. W trakcie prelekcji zostały przybliżone uczniom możliwości podjęcia pracy, doskonalenia zawodowego oraz zasady planowania kariery zawodowej.

Z kolei przedstawiciele Cechu Rzemiosł odwiedzili szkoły gimnazjalne miasta Rybnika 
i powiatu rybnickiego przeprowadzając warsztaty dla 19 oddziałów. Zaprezentowali następujące zawody: malarz, technik robót wykończeniowych, piekarz, cukiernik, mechanik samochodowy, elektromechanik i blacharz samochodowy.

Omówili także tematykę przedsiębiorczości i prowadzenia działalności gospodarczej, co wywołało wielkie zainteresowanie  wśród młodzieży.

II dzień – Kariera w służbach mundurowych

18.10.11 r. Zespół Szkół Technicznych


W tym dniu w Zespole Szkół Technicznych odbyło się spotkanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z przedstawicielami górnictwa, policji, straży pożarnej, wojska oraz nadleśnictwa. Reprezentanci poszczególnych profesji bardzo ciekawie przybliżali arkana swoich zawodów, opowiadając młodym ludziom o możliwościach zdobycia zawodu, podjęcia pracy, możliwościach awansu zawodowego oraz o różnych ciekawych sytuacjach zdarzających się w codziennej służbie. Uczestnicy prelekcji mieli możliwość „przymierzenia" poszczególnych zawodów, poznania ich specyfiki od podszewki, z ich „blaskami i cieniami". Można powiedzieć, że była to cenna lekcja zawodoznawcza, przedstawiona w ciekawej formie przez praktyków. Uczniowie mogli także zadawać pytania na interesujące ich tematy. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, być może przyszłych  pracowników służb mundurowych.

III dzień – Ratownictwo medyczne w codziennej praktyce

19.10.2011 r. Zespół Szkół Budowlanych


W Zespole Szkół Budowlanych odbył się pokaz ratownictwa medycznego dla uczniów rybnickich szkół ponadgimnazjalnych – ZSB, ZST, ZSE-U - zainteresowanych przyszłą karierą w zawodach medycznych.

Uczestnicy dowiedzieli się jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, poznali również specyfikę pracy ratowników medycznych oraz możliwości kształcenia w tym zawodzie.

Spotkanie z ratownikami medycznymi połączone było z pokazem ratownictwa. Uczniowie mieli także możliwość przeprowadzenia zabiegów sztucznego oddychania na specjalistycznych fantomach.

Kariera w służbach mundurowych - Zespół Szkół w Czerwionce-Leszczynach

Także w dniu 19 października w Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach, miało miejsce spotkanie młodzieży ponadgimnazjalnej  ze służbami mundurowymi.

Prelekcję zawodoznawczą pn. „Kariera w służbach mundurowych" poprowadzili policjanci z Komisariatu Policji oraz przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej  w Czerwionce-Leszczynach.

Celem spotkania było przybliżenie młodzieży realiów codziennej pracy Policji oraz Zawodowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Omówiono zakres  obowiązków, przybliżono możliwości rozwoju – awansu zawodowego. Przedstawiono szczegółowe kryteria naboru do wyżej wymienionych służb mundurowych. Młodzież została poinformowana o stopniach ryzyka zawodowego oraz przysługujących ustawowo przywilejach – np. emerytalnych.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a reakcje młodych ludzi oraz zadawane pytania jednoznacznie wskazywały na szczególne zainteresowanie przyszłą pracą w służbach mundurowych.

IV dzień – O możliwościach kształcenia i kariery za granicą

20.10.11 r. Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych


W auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku odbyło się spotkanie z pośrednikiem pracy wykonującym zadania EURES z Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku oraz z szefem kuchni restauracji Gospoda Śląska.  Spotkanie zostało zorganizowane przez instytucje tworzące RPPZ: Filię OHP MBP w Rybniku oraz ZSE-U. W spotkaniu wzięli udział uczniowie rybnickich szkół. Głównym celem było przybliżenie informacji dotyczących działania sieci EURES w Polsce oraz informacji na temat rynku pracy za granicą. Młodzież dowiedziała się między innymi: czym jest sieć EURES, gdzie i jak szukać pracy za granicą, jak przygotować się do wyjazdu za granicę, na co zwracać uwagę korzystając z prywatnych agencji pracy.

Z kolei Pan Tomasz Hartman – szef kuchni – opowiadał o możliwościach zdobywania doświadczenia zawodowego oraz podwyższania kwalifikacji w Anglii i Danii. Szczególnie podkreślał jak ważna jest znajomość języka obcego. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała gości i chętnie zadawała szczegółowe pytania.

V dzień – Festyn pn. „Przez talent do kariery"

21.10.2011 r. Kampus Szkół Wyższych w Rybniku


Happening na rybnickim Kampusie Szkół Wyższych „Przez talent do kariery" rozpoczął się na Uniwersytecie Ekonomicznym wykładem pn. „Czy liczby można polubić?" 
i adresowany był dla uczniów rybnickich szkół.

Głównymi odbiorcami tegorocznych Rybnickich Dni Kariery byli uczniowie wszystkich typów szkół. To do nich doradcy zawodowi, pedagodzy, nauczyciele zrzeszeni w Rybnickiej Platformie Poradnictwa Zawodowego skierowali swoje działania. Trzeba jednak podkreślić fakt, że uczniowie nie byli tylko biernymi odbiorcami, ale sami bardzo czynnie wzięli udział w różnych imprezach. Najlepszym tego przykładem może być organizacja wspomnianego happeningu. Konferansjerami imprezy była młodzież rybnickich szkół ponadgimnazjalnych (Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Budowlanych). W rolę aktorów wcielili się uczniowie Gimnazjum nr 4 i 5, przedstawiając swoją autorską wizję zawodów przyszłości. Natomiast występy muzyczne, zarówno solowe, jak i zespołowe to pokaz profesjonalizmu i dobrego rzemiosła artystycznego uczniów rybnickich szkół średnich.  Oprócz „uczty duchowej" dla wszystkich uczestników imprezy przygotowano „coś dla podniebienia". Wspaniałych doznań smakowych dostarczyli przyszli kucharze - uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych oraz Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej - Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Praktycznego, którzy przygotowali kiełbaski z grilla i gorący żurek. Swoje rękodzieła prezentowali również uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Warto zauważyć, że  laureaci konkursów: małych form teatralnych i plastycznego: „Zawód przyszłości"  otrzymali nagrody z rąk Pana Prezydenta Adama Fudali.

Prace młodych artystów można oglądać od 14 listopada w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Rybniku. Wystawa potrwa przez cały miesiąc.

Tegoroczne Rybnickie Dni Kariery, przebiegające pod hasłem: „Uczymy się by pracować", 
w pełni zrealizowały swoje programowe założenia.

Specjalna inicjatywa RPPZ

KULINARIA I RYNEK PRACY W RYBNIKU


Jednym z ciekawszych pomysłów, przewidzianym do realizacji w ramach III RDK była inicjatywa Eweliny Marszołek – Polańczyk z Filii Młodzieżowego Biura Pracy (członka RPPZ) oraz Tomasza Hartmana - szefa kuchni rybnickiej restauracji Gospoda Śląska, która zakładała połączenie praktyki i teorii dotyczącej planowania kariery zawodowej w zawodach gastronomicznych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Organizatorem inicjatywy był Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku. Jednakże ze względu na bardzo ograniczony czas zaproszonych, m.in. zagranicznych  gości, cykl wykładów, prelekcji, warsztatów kulinarnych musiał zostać przyspieszony. I tak w dniu 5 października dla grupy ok. 80 uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych odbyły się ww. prelekcje i warsztaty gastronomiczne. Na zaproszenie Pana Tomasza Hartmana, szkołę odwiedził jego były pracodawca - szef kuchni restauracji Balkonen w Kopenhadze, Pan Michael Leonhardt.

Po uroczystym powitaniu uczestników z udziałem rybnickich mediów uczniowie mieli okazję porozmawiać o tajnikach i sztuce kulinarnej z szefami kuchni. Jednym z punktów spotkania był wykład poprowadzony przez pracowniczkę z Filii  MBP OHP w Rybniku na temat gastronomicznego rynku pracy w Rybniku.  Ciekawostką przygotowaną przez organizatorów były warsztaty kulinarne, do których wybrano 30 uczniów. Grupa ta odpowiedziała  najciekawiej na pytanie szefa kuchni z Danii „Dlaczego chcę gotować?". 
W zamian miała możliwość udziału w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez obu specjalistów i poznania ich metod pracy w oparciu o wieloletnie, międzynarodowe doświadczenie. W ten oto sposób uczniowie „zgotowali" sobie przyszłą karierę zawodową w gastronomii.

Zainteresowanie ze strony uczniów było tak duże, że szkoła wyraziła chęć organizowania tego typu przedsięwzięcia cyklicznie. Pomysł ten spodobał się również obu szefom kuchni. Wartością, która wychodzi poza Rybnickie Dni Kariery jest nawiązanie stałej współpracy ZSE-U  ze specjalistami z zakresu sztuki kulinarnej, którzy dodatkowo wyrazili chęć przygotowania młodych adeptów rybnickiej gastronomii w zakresie wszelkich nowinek kucharskich. Szef kuchni Tomasz Hartmann wyraził także chęć przygotowywania młodych kucharzy do różnego rodzaju konkursów gastronomicznych.

Prawdopodobnie już w najbliższym czasie będzie można odczuć efekty współpracy odwiedzając punkty gastronomiczne i to nie tylko w Rybniku.

Kolejną wartością dodaną do III edycji RDK jest powiększenie RPPZ o kolejnych członków - trzech uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Śląskiego oraz Politechniki Śląskiej tworzących Kampus Szkół Wyższych w Rybniku. Tym samym luka w kontinuum poradnictwa zawodowego szkolnego została wypełniona specjalistami zajmującymi się młodzieżą akademicką. Współpraca nowych członków RPPZ w organizacji RDK miała bezpośredni oddźwięk w realizacji festynu na terenie Kampusu Szkół Wyższych. Nawiązana współpraca będzie owocowała dalszymi inicjatywami poszczególnych instytucji RPPZ z rybnickimi uczelniami, zarówno wszystkich razem (organizacja następnych dni kariery), jak i oddzielnie (np. współpraca PUP Rybnik i uczelni dot. określenia tematyki oraz przeprowadzenia badań lokalnego rynku pracy, lub współpracy MBP OHP w zakresie prowadzenia wykładów przez pracowników naukowych oraz studentów uczelni zagranicznych).

Załączniki

Kalendarz III Rybnickich Dni Kariery 2011 r.
Kalendarz III Rybnickich Dni Kariery 2011 r..pdf 140 KB
Prezentacja III Rybnickie Dni Kariery 2011 r.
Prezentacja III Rybnickie Dni Kariery 2011 r..pdf 3719 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display