Rybnickie Dni Kariery 2012


IV Rybnickie Dni Kariery - „Praca: zawód czy kompetencje?"

Koordynatorami IV Rybnickich Dni Kariery były: Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych oraz Zespół Szkół Technicznych

I dzień - INAUGURACJA RYBNICKICH DNI KARIERY

Motto dnia: „Każda praca jest dobra, o ile jest dobrze wykonywana" (A. Einstein)

15.10.12 r. Powiatowy Urząd Pracy i Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych


Tydzień Kariery rozpoczął się Dniem otwartym poradnictwa zawodowego w PUP Rybnik oraz Kiermaszem ofert pracy, połączonym z punktem informacyjno-konsultacyjnym na terenie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku.

W Powiatowym Urzędzie Pracy zorganizowano dzień otwarty poradnictwa zawodowego, podczas którego badano predyspozycje  zawodowe, pomagano w planowaniu kariery oraz udzielano informacji m.in. nt. rynku pracy oraz podejmowania działalności gospodarczej. Osoby odwiedzające doradców mogły skorzystać z bogatej oferty multimedialnej (filmy zawodoznawcze, prezentacje multimedialne, testy on-line) oraz z tradycyjnych materiałów informacyjnych. W przeciągu całego tygodnia doradcy zawodowi PUP Rybnik przeprowadzali testy preferencji i predyspozycji zawodowych oraz odwiedzali rybnickie szkoły.

Także w tym dniu odbył się kiermasz ofert pracy. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych przez instytucje tworzące Rybnicką Platformę Poradnictwa Zawodowego. Odbiorcami kiermaszu byli uczniowie klas II i IV wymienionej szkoły. Podczas kiermaszu stoiska wystawiennicze zaprezentowały Filia Młodzieżowego Biura Pracy w Rybniku, Punkty Pośrednictwa Pracy w Czerwionce-Leszczynach i Radlinie, Młodzieżowe Centrum Kariery (MCK) w Pszowie oraz Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku.

Głównym celem było przedstawienie młodzieży aktualnej sytuacji na rynku pracy, zapoznanie z działalnością biur oraz ofertami pracy krótkoterminowej. Młodzież miała okazję do uzupełnienia ankiety poszukującego pracy i otrzymania skierowania do wybranych pracodawców. Doradcy zawodowi  z PUP i MCK udzielali uczniom informacji na temat możliwości wyboru dalszej drogi kształcenia. Kiermasz ofert pracy cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

II dzień – Debata oksfordzka pt. „Kompetencje zawodowe to jedyna droga do osiągnięcia sukcesu zawodowego"

Motto dnia: „Jednomyślność jest rzeczą bardzo nudną w rozmowie" (M. Montaigne)

16.10.12 r. Zespół Szkół Technicznych


Zgodnie z zasadami debaty, osoby biorące udział w dyskusji musiały przestrzegać zasad regulaminowych określających m.in. kolejności  oraz czasu  wystąpień poszczególnych mówców. Po stronie propozycji i opozycji była taka sama ilość uczestników. Ci pierwsi byli za tezą głoszącą, że kompetencje i kwalifikacje zawodowe mogą zapewnić sukces w przyszłej pracy, zaś opozycja była zdania, że najważniejsze są  pasja, zainteresowania i osobowość. Nad sprawnym przebiegiem czuwał marszałek i sekretarz debaty. Zgodnie z regulaminem, po wystąpieniach mówców propozycji i opozycji, głos w debacie mogła zabrać każda z osób znajdujących się w sali. Zwieńczeniem debaty było głosowanie, w którym uczestnicy dyskusji poparli argumenty jednej ze stron. W tym wypadku większość uczestników poparła argumenty opozycji. Debatę podsumowała Pani Grażyna Kohut – Dyrektor ZST – słowami, że w osiągnięciu sukcesu w pracy ważne są, zarówno kompetencje i kwalifikacje zawodowe, jak również  pasja i zainteresowania.

III dzień – Maraton filmów zawodoznawczych

Motto dnia: „Praca jest często ojcem przyjemności" ( Wolter)

17.10.12 r. Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych


W trzecim dniu RDK w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych odbył się maraton filmów zawodoznawczych, na który zaproszono gimnazjalistów. Prawie 260 uczniów mogło zobaczyć prezentację m.in. takich zawodów jak: specjalista ds. hotelarstwa, kelner, kucharz, dentysta, mechanik, ratownik medyczny, dietetyk, farmaceuta, kosmetolog, sekretarka. Między prezentacją poszczególnych zawodów uczniowie mogli oglądać teledyski i poczęstować się popcornem przygotowanym przez uczniów klasy czwartej kształcących się w zawodzie technik organizacji usług gastronomicznych. Była to bardzo ciekawa lekcja zawodoznawcza, umożliwiająca młodzieży dokonanie trafnego wyboru zawodu, przeprowadzona w ciekawy sposób, odbiegający od szkolnej rutyny.

IV dzień – Wizyty studyjne uczniów szkół gimnazjalnych w Cechu Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości

Motto dnia: „Teoria śni, praktyka uczy" (K.E. Holtei)

18.10.12 r. Cech Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości


Mając na uwadze zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy na konkretnych fachowców, czwarty dzień RDK poświęcony został w całości na spotkania uczniów  III klas szkół gimnazjalnych z przedstawicielami „świata rzemiosł różnych". Licznie przybyła młodzież mogła posłuchać prelekcji dotyczących realizacji kariery zawodowej poprzez szkoły rzemieślnicze. Ciekawym opowieściom mistrzów zawodów towarzyszyły prezentacje wyrobów poszczególnych rzemieślnikóworaz oraz konkursy z nagrodami dla zwycięzców. Najciekawszą i najcenniejszą rzeczą – z punktu widzenia trafnego wyboru zawodu - była możliwość  poznania przez uczniów swoich predyspozycji zawodowych poprzez  wykonywanie próbek pracy w takich zawodach, jak: fryzjer, cukiernik, mechanik samochodowy, malarz-tapeciarz  itp.

V dzień – Festyn kończący IV RDK pn. „Turniej zawodowców"

Motto dnia:  „Bo nie trzeba stawać na podium, by wygrywać, często sam udział w zawodach jest już zwycięstwem"

19.10.12 r. Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych


Rybnicki Tydzień Kariery zakończył się festynem na terenie  Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych. Uczniowie szkół zrzeszonych w Rybnickiej Platformie Poradnictwa Zawodowego, toczyli zacięte rozgrywki sportowe w ramach: „Turnieju zawodowców" o puchar Rybnickiej Platformy Poradnictwa Zawodowego. W duchu fair play przed zagrzewającą do sportowego współzawodnictwa publicznością rywalizowały reprezentacje rybnickich szkół zawodowych tworzących RPPZ. Podczas zawodów nie mogło zabraknąć uczniów ZS nr 6, ZSB, ZST, ZSE-U, RCEZ CKUoP. Młodzież rywalizowała na torze sprawnościowym, liczyła się także celność oka oraz sprawność ręki. Wszystkie konkurencje były bardzo widowiskowe. Uczestnicy  rozgrywek otrzymali nagrody z rąk Prezydenta Rybnika  Adama Fudali. Po części sportowej miała miejsce część artystyczna oraz  pokaz barmański i kelnerski, a także pokaz wyrobów z karmelu.Odbyła się również lekcja otwarta na świeżym powietrzu dla gimnazjalistów z technologii gastronomicznej. Wszyscy zgromadzeni zostali poczęstowani kiełbaską z grilla i żurkiem przygotowanym przez młodzież z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych oraz Rybnickiego Centrum Kształcenia Zawodowego. Wszystkie zaplanowane imprezy cieszyły się dużym zainteresowaniem i przyciągnęły wielu uczestników.

Kolejny raz doradcy zawodowi tworzący Rybnicką Platformę Poradnictwa Zawodowego wyszli do swoich klientów i pokazali praktyczny wymiar poradnictwa zawodowego. Dobór i przebieg poszczególnych imprez IV RDK pokazał wszystkim uczestnikom złożoność i wielowymiarowość współczesnej pracy.  Obchody tygodnia kariery dowiodły, że osiągnięcie sukcesu zawodowego i satysfakcji z pracy możliwe jest dzięki posiadaniu wysokiego stopnia kompetencji zawodowych – rozumianych jako połączenie profesjonalnej wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych oraz postaw umożliwiających wykonywanie pracy z pasją i zaangażowaniem.
 

Specjalne podziękowania za organizację Rybnickich Dni Kariery dla uczniów, dyrektorów oraz pracowników instytucji tworzących Rybnicką Platformę Poradnictwa Zawodowego

Załączniki

Kalendarz IV RDK 2012 r.
Kalendarz IV RDK 2012 r..pdf 253 KB
Prezentacja IV RDK 2012 r.
Prezentacja IV RDK 2012 r..pdf 3763 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display