Rybnickie Dni Kariery 2019

Baner OTK 2019
Rybnicka Platforma Poradnictwa Zawodowego - logo
XI Rybnickie Dni Kariery - „Pasja, profesja, powołanie…" zorganizowane przez Rybnicką Platformę Poradnictwa Zawodowego (RPPZ) w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Logo MEN i MRPiPS

Koordynator XI Rybnickich Dni Kariery (RDK): Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku.

Honorowym Patronatem XI RDK objął Prezydent Miasta Rybnika - Piotr Kuczera.
Herb Rybnika
I dzień - 21.10.2019 r.
  1. OLIMPIADA Z WIEDZY O PLANOWANIU I ZARZĄDZANIU KARIERĄ ZAWODOWĄ DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ŚREDNICH.
  2. DNI OTWARTE INSTYTUCJI TWORZĄCYCH RPPZ  ORAZ INDYWIDUALNE SESJE COACHINGOWE.
  3. WARSZTATY TEMATYCZNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY.
Organizatorzy: Rybnicka Platforma Poradnictwa Zawodowego

Motto dnia: „Podążaj za swoją pasją, a sukces będzie podążał za Tobą."

Olimpiada z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową, zainaugurowała jedenastą edycję RDK. Głównym zamierzeniem konkursu jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności, dotyczących planowania kariery zawodowej oraz podkreślenie roli poradnictwa zawodowego w procesie wyboru zawodu i kierunku kształcenia. Zadania konkursowe wymagają od uczestników umiejętności posługiwania się informacjami, pracy zespołowej, szybkości i refleksu. Młodzież, startująca w konkursie, zdobywa wiedzę nie tylko teoretyczną, ale także na temat swoich predyspozycji zawodowych. Proces przygotowawczy, jest dla uczestników czasem wytężonej pracy nad poszukiwaniem i przyswajaniem nowych wiadomości. W tym roku, uczniowie startujący w konkursie, wykazali się dużą znajomością zagadnień z zakresu trendów rynku pracy oraz wiedzą ekonomiczną.
W finale Olimpiady, do którego przepustką było przejście przez etap szkolny, wzięło udział sześć szkół zrzeszonych w Rybnickiej Platformie Poradnictwa Zawodowego. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych, drugie – Zespołu Szkół Technicznych, a trzecie – Zespołu Szkół Budowlanych. Wszyscy uczestnicy otrzymali puchary, dyplomy oraz atrakcyjne nagrody.

Tydzień kariery jest również doskonałą okazją do odwiedzenia instytucji rynku pracy, porozmawiania z doradcami zawodowymi, pedagogami, nauczycielami zawodu, zapoznania się z rynkiem pracy i jego aktualnymi ofertami, co może przyczynić się do odkrycia swojego powołania i pasji. Podczas tegorocznych RDK odbył się Dzień Otwarty instytucji tworzących Rybnicką Platformę Poradnictwa Zawodowego. Wydarzenie skierowane było do wszystkich osób zainteresowanych tematyką planowania kariery, potrzebujących porady. Równolegle prowadzone były: indywidualne konsultacje, sesje coachingowe, warsztaty, pogadanki oraz prelekcje, połączone z testami predyspozycji zawodowych.

Na tym wydarzenia pierwszego dnia RDK się nie zakończyły. Oprócz indywidualnych porad, prowadzone były także warsztaty tematyczne dla uczniów m.in. zajęcia dla przedszkolaków pn. „Praca jako pasja". Podczas zajęć, omówione zostało znaczenie słów pasja, powołanie, profesja w kontekście wyboru zawodu. Dzieci zapoznały się ze specyfiką różnych zawodów oraz mogły podzielić się wiedzą, dotyczącą pracy ich rodziców czy dziadków. Warsztaty łączyły w sobie elementy zabawy, gry oraz pracy zespołowej. Uczestnicy rozwiązywali kalambury, zagadki zawodowe, układali wierszyki oraz puzzle. Na zakończenie zajęć każda grupa otrzymała nagrody.

W tym samym dniu, w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku odbyły się warsztaty dla maturzystów, których celem było wsparcie młodzieży w wyborze dalszej drogi życiowej po ukończeniu technikum. Doradca zawodowy Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku skłonił uczniów do refleksji nad przyszłością zawodową, celami, aspiracjami, pragnieniami, ambicjami i możliwościami. Podczas warsztatów padło wiele pytań ze strony uczniów, które są świadectwem dużego zainteresowania tematem, jak i dowodem na to, że wsparcie fachowca jest nieocenioną wartością dla tak istotnych decyzji, jak wybory edukacyjno-zawodowe.

II dzień - 22.10.2019 r. 
  1. V MIĘDZYSZKOLNY DZIEŃ Z PASJĄ.
  2. OBJAZDOWY JARMARK OFERT PRACY.
  3. WARSZTATY I INDYWIDUALNE SESJE COACHINGOWE POŁĄCZONE Z TESTAMI PREFERENCJI ZAWODOWYCH.
  4. SPOTKANIE ONLINE Z PREZESEM BANKU BPH, DLA UCZNIÓW  ZSP NR 4 W RYBNIKU.
Organizatorzy: Rybnicka Platforma Poradnictwa Zawodowego

Motto dnia: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz też tego dokonać."

Tydzień kariery obfitował w wydarzenia sprzyjające prezentacji uzdolnień i pasji młodzieży. Jednym
z nich, był zorganizowany po raz piąty, w formie konkursu – Międzyszkolny Dzień z Pasją, który odbył się w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. Celem przedsięwzięcia jest przegląd, promocja oraz wyróżnianie pasji uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu Rybnika i okolic. Wśród uczniów prezentujących swoje talenty, nie zabrakło miłośników jazdy konnej, śpiewu, recytacji oraz tancerzy, modelarzy, artystów rękodzieła i kolekcjonerów. Przed komisją konkursową, zostało postawione bardzo trudne zadanie – wyłonienia zwycięzców, gdyż wszyscy uczniowie zaprezentowali się na bardzo wysokim poziomie. Ostatecznie Jury przyznało nagrody w kategoriach: artystycznej (śpiew, taniec, recytacja, rysunek, malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia, film, naukowej (prezentacje swoich dokonań i osiągnięć w wybranej dziedzinie nauki), innej (fantastyka i literatura fantasy, kolekcjonerstwo, sport, hobby –  kulinaria, turystyka, czytelnictwo, rękodzieło, wolontariat. Inicjatywa ta pomaga zrozumieć młodym osobom, że posiadanie pasji w życiu nadaje mu smaku i sensu oraz sprawia, że wykracza ono ponad przeciętność.

Organizatorzy nie zapomnieli także o seniorach na rynku pracy, organizując m.in. dwa jarmarki pracy: w Rybniku i Czerwionce-Leszczynach, podczas których zaprezentowane zostały oferty. Objazdowy Jarmark Ofert Pracy pn. „Pasja, profesja, powołanie", skierowany był do wszystkich osób aktywnych zawodowo, zainteresowanych podjęciem pracy, w tym również dla osób posiadających świadczenia emerytalne. Do udziału zostali zaproszeni pracodawcy, agencje pracy, mieszkańcy gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny, uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czerwionce-Leszczynach.
W ramach jarmarku promowana była Ogólnopolska Karta Seniora, a także inne projekty, ukierunkowane na aktywność seniorów w różnych sferach.

Z kolei, podczas konsultacji i warsztatów uczestnicy zostali wyposażeni w narzędzia oraz wiedzę potrzebną do budowania kompetencji zawodowych. Poruszona tematyka z zakresu sposobów rozpoznawania swoich talentów, preferencji i predyspozycji, zainteresowała odbiorców, a zastosowane narzędzia metodyczne, pozwoliły im na usystematyzowanie wiedzy o własnych zasobach.

Ważny punkt programu RDK stanowiło spotkanie online z prezesem zarządu Banku BPH, w którym uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej. Spotkanie wzbogaciło słuchaczy w wiedzę zawodoznawczą – zapoznali się ze specyfiką zawodu bankowca i zawodami przyszłości. Dowiedzieli się również, jakie są największe wyzwania na stanowiskach kierowniczych oraz otrzymali cenne wskazówki do rozwoju zawodowego w omawianym kierunku.

III dzień - 23.10.2019 r.
  1. KIERMASZ OFERT PRACY DLA UCZNIÓW ZSE-U ORAZ KONSULTACJE INDYWIDUALNE Z POŚREDNIKIEM PRACY I DORADCĄ ZAWODOWYM. 
  2. WARSZTATY RZEMIEŚLNICZE – CERAMICZNE I DRUKARSKIE DLA UCZNIÓW SP NR 16.
  3. WARSZTATY Z ZAKRESU PLANOWANIA KARIERY ZAWODOWEJ DLA UCZNIÓW RYBNICKICH SZKÓŁ.
Organizatorzy: Rybnicka Platforma Poradnictwa Zawodowego

Motto dnia: „Największe bogactwo, to robienie tego, co kochasz."

W tym dniu miały miejsce konsultacje indywidualne oraz warsztaty z pośrednikiem pracy i doradcą zawodowym Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Rybniku. Odbył się także kiermasz ofert dla młodzieży, uczącej się w rybnickich szkołach: V Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych. Celem wydarzeń było zaznajomienie młodzieży z tematyką świadomego planowania ścieżki kariery oraz zagadnieniami, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze dalszej drogi edukacyjno-zawodowej. Uczniowie poznali typy osobowości i odpowiadające im środowiska pracy. Zostali zaznajomieni z czynnikami mającymi wpływ na rynek pracy, usłyszeli o zawodach ginących, a także o zawodach przyszłości, poznali narzędzie do rozpoznawania tendencji rozwojowych rynku pracy. Uczniowie mieli okazję zarejestrować się w Młodzieżowym Centrum Kariery, poznać aktualne oferty pracy, w tym sezonowe i krótkoterminowe oraz zapoznać się z funkcjonowaniem biura. Młodzież chętnie wypełniała ankiety „poszukującego pracy", dopytując o szczegóły związane z wybranymi ofertami. Bardzo pozytywnie nastawiona była również do pracy w czasie wolnym od nauki.

W ZS nr 6 w Rybniku odbyły się warsztaty ceramiczne i drukarskie, których celem była integracja uczniów poprzez twórcze działanie. Młodzi uczestnicy zajęć, zapoznali się z obsługą maszyn
i programów, wykorzystywanych w branży przemysłowej. Mieli okazję wykonać ozdoby z masy ceramicznej, poznać tajniki dalszej obróbki wyrobów m.in. szkliwienie. Uczestnicy warsztatu mogli również wykonać nadruk na kubkach metodą termotransferu, wykorzystując własne projekty. Do wykonania nadruku niezbędne było wykorzystanie specjalnej prasy, drukarki i papieru do sublimacji oraz kubka z powłoką, pozwalającą na utrzymanie się nadruku. Uczniowie dowiedzieli się, że talenty warto rozwijać od najmłodszych lat, ponieważ największym bogactwem jest robienie tego, co się kocha. Praca hobbystyczna wpływa na poprawę koncentracji, uczy cierpliwości, a stworzone dzieło dostarcza satysfakcji i radości. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko uczniów, ale także ich opiekunów.

Kolejny punkt programu RDK stanowiły warsztaty dla uczniów z zakresu planowania kariery zawodowej pn. „Świadoma kariera – praca z pasją i powołaniem"; „Planuję pracę z pasją
i powołaniem". Cykliczne spotkania z doradcami zawodowymi, pomagają młodzieży w poznaniu realiów życia zawodowego. Pokazują, jak można wykorzystać swoje talenty na rynku pracy. Prowadzący zajęcia doradcy, dostrzegli pozytywną zmianę w podejściu młodzieży do zdobywania doświadczenia zawodowego, podejmowania aktywności już w czasie nauki szkolnej. Młodzi ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, z tego, jak ważne dla pracodawców są umiejętności praktyczne kandydatów, podejście do wykonywanej pracy, chęć podnoszenia kwalifikacji, rozwoju zainteresowań i pasji.

IV dzień – 24.10.2019 r.
  1. WARSZTATY DLA UCZNIÓW „SPOTKANIA POKOLEŃ PASJONATÓW ZE STARYM BELFREM".
  2. WARSZTATY DLA DORADCÓW EDUKACYJNO-ZAWODOWYCH PN. „WSKAZUJEMY KIERUNEK – NIECH PRACA BĘDZIE PASJĄ".
  3. DNI OTWARTE PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ DZIAŁU PORADNICTWA ZAWODOWEGO.
  4. WARSZTATY DLA UCZNIÓW ZSB „Z PASJĄ, PROFESJĄ I POWOŁANIEM ZDOBYWAM RYNEK PRACY".
Motto dnia: „Sukces, to nie to co masz, ale to kim jesteś."

Organizatorzy: Rybnicka Platforma Poradnictwa Zawodowego

Tego dnia, uczniowie ZSP nr 4 w Rybniku, uczestniczyli w spotkaniu z najstarszym nauczycielem placówki, podczas którego dowiedzieli się, jak przebiegała nauka w „dawnej" szkole, jak wyglądali uczniowie, nauczyciele i sale lekcyjne. Uczestnicy, mieli okazję pisać gęsim piórem, nauczyć się piosenek, zobaczyć stare zdjęcia i wziąć udział w konkursie interaktywnym na temat „starej szkoły".

W Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej odbyły się warsztaty dla doradców edukacyjno-zawodowych pn. „Wskazujemy kierunek – niech praca będzie pasją", podczas których zastanowili się nad pytaniem – Co jest ważniejsze: pasja, profesja, powołanie? Następnie zapoznali się z nowymi narzędziami do pracy z uczniami,  aby skutecznie wspierać młodych ludzi w wyborach edukacyjno-zawodowych i pokazywać wartość pasji w życiu.

W tym czasie odbył się również dzień otwarty działu doradztwa zawodowego Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rybniku, w którym uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i ich rodzice. Z konsultacji skorzystali również pedagodzy i doradcy szkolni. W trakcie indywidualnych spotkań, wspieranych testami psychologicznymi, uczniowie mogli potwierdzić swoje wybory edukacyjno-zawodowe lub ponownie je zweryfikować.

Dla uczniów ZSB w Rybniku doradczyni zawodowa PUP Rybnik przeprowadziła ciekawą pogadankę mająca na celu przybliżenie trafnych wyborów zawodowych oraz optymalnego miejsca pracy, opartego na pasji i powołaniu. Warsztat przeplatany był prawdziwymi przykładami oraz tematycznymi filmikami.

Kolejnym motywującym wydarzeniem, były warsztaty na temat rynku pracy, podczas których uczniowie ZSM-E - przenieśli się do czasów, słusznie minionych - za sprawą gry planszowej „Gnaj do celu w PRL-u".  Zabawa połączona z nauką, pozwoliła młodzieży na zrozumienie różnicy w funkcjonowaniu rynku pracy dawniej i dziś. Wielu uczniów nie miało okazji dotąd usłyszeć zbyt wiele o ówczesnych zasadach pracy, warunkach zatrudnienia, dawnych instytucjach, a także polityce, która przekładała się na realia rynkowe. Udział w warsztatach uświadomił uczniom, jak wiele mogą osiągnąć na rynku pracy.

V dzień – 25.10.2019 r.
  1. INDYWIDUALNE SESJE COACHINGOWE.
  2. WARSZTATY DLA UCZNIÓW ZSP Nr 4 „PRACA Z PASJĄ I POWOŁANIEM - TO WYBIERAM".
  3. PANEL DYSKUSYJNY PN. „ROLA I ZADANIA DORADCÓW ZAWODOWYCH W KREOWANIU KARIERY ZAWODOWEJ OPARTEJ NA PASJI, PROFESJI, POWOŁANIU".
Organizatorzy: Rybnicka Platforma Poradnictwa Zawodowego.

Motto dnia: „Twoja pasja czeka aż dogoni ją odwaga."

W ciągu całego tygodnia kariery prowadzone były indywidualne sesje doradczo-coachingowe przez doświadczonych doradców kariery PUP Rybnik, pełniących funkcję uważnych słuchaczy i przewodników. Podczas spotkań zastosowano wiele narzędzi i metod, dopasowanych do indywidualnych potrzeb odbiorców. RDK uświadomiły uczestnikom, że posiadanie jasnych celów zawodowych jest ważne, jednak obecny rynek pracy wymaga od kandydatów elastyczności, zdobywania nowej wiedzy oraz ciągłej weryfikacji planów. Korzystając z uzdolnień, można osiągnąć najlepsze rezultaty. Zadania wykonywane z pasją motywują, dają poczucie spełnienia i zadowolenia
z siebie. Każdy ma jakieś talenty, ale wiele osób nie jest tego świadomych, dlatego też rozmowa z doradcą zawodowym pozwala je dostrzec i zacząć z nich korzystać.

Bardzo interesujące zajęcia zawodoznawcze przeprowadziły doradczynie zawodowe PUP Rybnik dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej Nr 4. Motywem przewodnim był wybór kariery zawodowej, dostosowanej do potrzeb rynku pracy z pokazaniem sposobów odkrywania swojego powołania i rozwinięcia go w pasję.

RDK zakończyły się panelem dyskusyjnym dla środowiska rybnickich doradców, który został poświęcony tematowi wiodącemu i jego przełożeniu na pracę doradców. Do udziału w nim została zaproszona doradczyni zawodowa - metodyk z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Panel składał się z dwóch prezentacji oraz moderowanej dyskusji,  bardzo zaangażowanej i  refleksyjnej. Podczas spotkania poruszono zagadnienia, dotyczące roli doradców zawodowych w kreowaniu kariery, opartej na pasji, profesji i powołaniu. Spotkanie dało możliwość analizy własnego warsztatu doradczego i odpowiedzi na pytania o zasadność łączenia
w życiu zawodowym trzech czynników – pasji, profesji i powołania. Uczestnicy, dzieląc się bogatym doświadczeniem, usystematyzowali wiedzę i wypracowali nowe metody działania.

Działania poprzedzające X RDK

Ze względów formalnych i organizacyjnych wiele wydarzeń związanych z Rybnickimi Dniami Kariery odbyło się wcześniej.

10 października w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku odbył się kiermasz ofert pracy, skierowany do uczniów szkoły. Przedsięwzięcie zorganizowało Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Rybniku, a do udziału zaproszono przedstawicieli MCK z Żor i Jastrzębia-Zdroju. Podczas kiermaszu młodzież miała okazję zapoznać się z ofertami pracy krótkoterminowej, zarejestrować w jednostkach OHP oraz pobrać skierowania do wybranych pracodawców. Został także omówiony zakres zadań jednostki. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem młodych ludzi, którzy świadomi czekających ich wyborów, chętnie korzystali z możliwości spotkania ze specjalistami.

Jednym z działań poprzedzających RDK, była organizacja wystawy prac plastycznych uczniów
w ramach „Dnia Erasmusa". Wychowankowie, rodzice oraz nauczyciele mogli podziwiać twórczość młodych artystów, ukazującą profesje charakterystyczne dla danych krajów, opisane w różnych językach świata. Oglądanie galerii było przeżyciem artystycznym, które zainspirowało i zmotywowało odbiorców do realizacji swoich pasji.

Wcześniej odbyło się spotkanie rybnickich przedsiębiorców pn. „Kształcenie zawodowe młodocianych. Promocja zawodów zanikających". Dyskusja koncentrowała się wokół tematyki kształcenia zawodowego, które powinno odpowiadać na potrzeby rynku pracy. W celu jego skutecznej realizacji potrzebna jest ścisła współpraca szkół i uczelni z przedsiębiorcami. Praktyczne nauczanie, nadzorowane przez doświadczonego pracodawcę, pozwoli  przygotować  młodych  ludzi 
do  wykonywania  zawodu. Podczas spotkania omówiona została strategia usprawnienia kształcenia
w zawodach rzemieślniczych, do których wykonywania niezbędni są wykwalifikowani pracownicy. 

Z wyprzedzeniem, odbyły się także warsztaty dla maturzystów, dzięki którym uczniowie dostrzegli ogrom możliwości rozwoju zawodowego – od różnorodnych opcji podwyższania kwalifikacji,
po prowadzenie własnej działalności gospodarczej czy podjęcie pracy zgodnej z marzeniami
i zainteresowaniami, w tym także zdalnej. Młodzież, wkraczająca w dorosłe życie, otrzymała  aktualne informacje o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz prognozy dotyczące przyszłościowych zawodów.

19 października, rybnickie Młodzieżowe Centrum Kariery Ochotniczych Hufców Pracy, we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Rybniku, włączyło się w działania IV Regionalnego Forum Doradztwa Zawodowego. W Punkcie Informacji Miejskiej Halo! Rybnik, dla zainteresowanych przygotowano stoiska informacyjno-doradcze, obsługiwane przez doradców zawodowych oraz pośrednika pracy. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ich rodzice mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji w zakresie planowania ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej, przygotowania dokumentów aplikacyjnych, określenia predyspozycji zawodowych i wyboru kierunku dalszej edukacji. Wszyscy, którzy odwiedzili w tym dniu Forum uzyskali również informacje o lokalnym rynku pracy i aktualnych ofertach pracy, w tym zgromadzonych w sieci EURES. IV Regionalne Forum Doradztwa Zawodowego to atrakcyjna inicjatywa nie tylko dla młodzieży, ale również dla ich opiekunów i nauczycieli, pragnących wspierać młodzież w podejmowaniu trafnych decyzji edukacyjno-zawodowych.
 
XI Rybnickie Dni Kariery pozostawiły w umysłach uczestników głęboką refleksję
nad swoim powołaniem, pasją, profesją… Ziarna zostały rzucone na żyzną glebę - plon będzie obfity.

Drodzy adresaci naszych działań: odkryjcie swoje powołanie, rozwińcie je w pasję, a przejście
od nowicjusza do mistrza, będzie pasmem niezwykłych przeżyć zawodowych.

 
Organizatorzy dziękują przedstawicielom instytucji, zaangażowanym w organizację tygodnia kariery, oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji ww. wydarzeń.
 
PODSUMOWANIE XI RYBNICKICH DNI KARIERY
 
Szybko zachodzące zmiany we współczesnym świecie powodują, że wzrasta rola poradnictwa całożyciowego. Inicjatywy i kampanie społeczne, dotyczące planowania kariery zawodowej, pomagają osobom w różnym wieku w odnalezieniu się na rynku pracy. Rybnickie Dni Kariery, organizowane
w ramach OTK, cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród młodych osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w dorosłym życiu. Różnorodne wydarzenia m.in. warsztaty, konsultacje, happeningi, konkursy, prelekcje z zakresu zawodoznawstwa, poszukiwania pracy, zwiększają świadomość odbiorców na temat realiów życia zawodowego, możliwości łączenia pasji z pracą oraz sprzyjają rozwijaniu talentów.

Tegoroczne Rybnickie Dni Kariery, przebiegły pod hasłem: „Pasja, profesja, powołanie…". W licznych i zróżnicowanych imprezach wzięło udział około 1300  osób. W trakcie całego tygodnia kariery, doradcy oraz nauczyciele ze szkół tworzących RPPZ, podczas spotkań wprowadzali elementy poradnictwa zawodowego: planowanie kariery, zawodoznawstwo itp. Wiele osób skorzystało z testów określających predyspozycje do wykonywania czynności zawodowych. Dla wszystkich obecnych, dostępne były materiały i broszury informacyjne. Na stronach internetowych instytucji RPPZ zamieszczano relacje z poszczególnych działań.

Od wielu lat, Rybnicka Platforma Poradnictwa Zawodowego prowadzi liczne działania na rzecz poprawy stanu lokalnego rynku pracy. Wszyscy członkowie instytucji zrzeszonych w RPPZ, stale generują nowe pomysły, a ich zaangażowanie w pracę przekłada się na sukcesy zawodowe osób korzystających z oferowanej pomocy.

XI RDK były okazją do zweryfikowania swojej wiedzy i celów, nie tylko przez osoby poszukujące pracy, ale także doradców zawodowych, pedagogów, przedsiębiorców czy nauczycieli zawodu. Przedstawiciele środowisk, działających na rzecz rynku pracy, mogli podczas spotkań omówić najważniejsze kwestie, związane z usprawnieniem poradnictwa oraz kształcenia zawodowego. Działania te z pewnością przyczynią się do zwiększenia efektywności zatrudnieniowej.
Wypracowane strategie, pomogą ekspertom rynku pracy skuteczniej wspierać klientów w wyborach edukacyjno-zawodowych, zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy oraz pasjami osób poszukujących zatrudnienia.

W opinii odbiorców RDK, wiedza przekazana przez profesjonalistów i pasjonatów doradztwa zawodowego, którzy swoją pracę wykonują z poczuciem misji i sercem, przyczyni się do przemyślanego zaplanowania kariery, opartej na pasji, profesji i powołaniu.
 

Załączniki

Prezentacja opisująca XI RDK
Prezentacja opisująca XI RDK.pdf 5143 KB
Kalendarz wydarzeń XI Rybnickich Dni Kariery
Kalendarz wydarzeń XI Rybnickich Dni Kariery.pdf 335 KB
XI Rybnickie Dni Kariery
XI Rybnickie Dni Kariery.pdf 510 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display