Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku świadczy usługi dla osób niepełnosprawnych w zakresie:
- informacja i pobieranie formularzy do rejestracji (parter)
- rejestracja osób niepełnosprawnych (parter, pok. 02-04a)
- dobór i kierowanie osób niepełnosprawnych na wolne miejsca pracy (I piętro, pok. 110)
- organizacja szkoleń (I piętro, p. 102 i 103)
Osoby z naruszoną sprawnością ruchową uniemożliwiającą osobiste zgłoszenie się w wyżej wskazanych pokojach, będą obsługiwane na parterze urzędu pracy, po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby w punkcie informacji – parter.
Informacja dla głuchoniemych i słabosłyszących
nr tel. 32 42 260 95 wew. 223 (pokój nr 110, I piętro).
Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się, Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku zapewnia możliwość skorzystania przez osoby mające trwałe lub okresowe trudności w komunikowaniu się z pomocy pracownika Urzędu posługującego się SJM (System Językowo-Migowy) w stopniu podstawowym.
Usługa jest całkowicie bezpłatna dla osób uprawnionych, będących osobami niepełnosprawnymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Osoby mające trwałe lub okresowe trudności w komunikowaniu się, zainteresowane załatwieniem sprawy urzędowej i chcące skorzystać z osobistej pomocy pracownika Urzędu, zobowiązane są dokonać zgłoszenia w celu rezerwacji wizyty co najmniej na 3 dni robocze przed terminem wizyty, z wyłączeniem sytuacji nagłych.
W tutejszym Urzędzie zgłoszenia można dokonać w jednej z następujących form:
- e-mailem na adres: kancelaria@rybnik.praca.gov.pl,
- faxem na nr: 32 42 239 62,
- pisemnie,
- telefonicznie, korzystając z pomocy osoby trzeciej, na nr 32 42 260 95 wew. 223,
- za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP.
Osoby mające trwałe lub okresowe trudności w komunikowaniu się przy załatwianiu spraw w Urzędzie mogą korzystać z pomocy osoby przybranej, której zadaniem jest ułatwienie porozumienia się z osobą uprawnioną i udzielenie pomocy w załatwieniu spraw urzędowych. Może nią być każda osoba fizyczna, która ukończyła 16 rok życia i została wybrana w tym celu przez osobę uprawnioną. Osoba przybrana nie jest zobowiązana do przedstawienia dokumentów potwierdzających znajomość języka migowego. Z pomocy osoby przybranej osoba uprawniona nie może skorzystać wyłącznie w sytuacji, gdy pozostawałoby to w sprzeczności z zasadami określonymi w przepisach ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych.